پادکست صوتی در تبلیغات موثر است؟

امروزه با توجه به تغییرات سریعی که در دنیای دیجیتال صورت می گیرد، کسب و کارها نیز به دنبال پیاده سازی راهکارهای مختلف به منظور شناسایی نام و برندشان به مخاطبین خود می باشند. بنابراین اگر شما نیز تمایل دارید تا در این عرصه رقابتی از رقبای خود یک گام جلوتر باشید باید یک استراتژی منحصر به فرد برای ارتباط با مخاطبین خود داشته باشید. به خاطر داشته باشید که استراتژی شما باید علاوه بر برقراری تعامل با مشتریان در وفادارسازی برند شما نیز کمک کننده باشد.
پادکست ها که از جدیدترین تکنولوژی های تولید و نشر محتوای صوتی در اینترنت به شمار می آیند، اخیرا در بین مخاطبین میزان قابل توجهی محبوبیت کسب کرده اند. در اصل، پادکست ها مجموعه ای از فایل های صوتی می باشند که از طریق آن می توان صدای خود را در اینترنت منتشر کرد.
امروزه کسب و کارها به منظور برقراری روابط قوی تر با مخاطبان و کسب تجربه بازاریابی موفق تر به استفاده از پادکست ها روی آورده اند. بعد از ویدیو، پادکست ها ساده ترین و در عین حال یکی از جذاب ترین روش های معرفی اطلاعات به مخاطبین می باشد. در زیر به چند مورد از مزایای استفاده از پادکست در تبلیغات اشاره خواهیم کرد:
۱- پادکست ها بهترین جایگزین برای ویدیو می باشد.
با آن که ویدیو تاثیرگذاری بیشتری در مقایسه با پادکست دارد، اما همه کسب و کارها قادر به تامین بودجه مورد نیاز برای فیلم برداری و تهیه کلیپ های کوتاه نیستند. حتی در برخی موارد انتشار ویدیو بدون میزان رشد نامناسب نام و برند می تواند به شهرت تجاری آن کسب و کار آسیب وارد کند.
بنابراین اگر تجهیزات و یا بودجه مناسب برای ضبط ویدیو را ندارید می توانید با استفاده از پادکست از مزایای ویدیو بهره ببرید. پادکست ها در مقایسه با ویدیوها بسیار ارزان تر هستند، چرا که شما به تجهیزاتی از جمله نورپردازی، تجهیزات و بازیگران برای ساخت آن نیازی نخواهید داشت.
۲- پادکست ها ترافیک ورودی به سایت شما را افزایش می دهند.
افزودن پادکست به محتویات بازاریابی می تواند در جذب مخاطب جدید به شما کمک کند. پادکست ها در آشنا سازی طیف وسیعی از مشتریان با برند شما در زمینه های مختلف موثر است. چرا که به شما این امکان را می دهد صدای خود را نشان دهید و به مخاطبین خود اامکان دهید که با برند شما ارتباط بهتری برقرار کنند. در اغلب موارد، شنوندگان با تمایل عضو کانال ارتباطی شما خواهند شد و هر هفته صدای شما را خواهند شنید.
علاوه بر این، هرچقدر پادکست شما جذابیت بیشتری داشته باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که مخاطبین شما آن را با دوستان و خانواده خود به اشتراک بگذارند، در حقیقیت پادکست ها می توانند از طریق بازاریابی دهان به دهان بر محبوبیت و جذب مخاطبین بیشتر بیفزایند.
۳- پادکست ها موجب برقراری ارتباط قوی تر می گردند.
اگرچه که پادکست ها نوعی بازاریابی یک طرفه به شمار می آیند، اما به شما فرصت می دهند تا به شنوندگان خود حس صمیمیت بیشتری انتقال دهید. در حقیقیت پادکست ها با بیان نکات دقیق و ظریف می توانند انتقال دهنده احساس نزدیکی بیشتر با شنوندگان باشند.
مردم به پادکست ها گوش می دهند و برای شنیدن پادکست های بعدی مشتاق می شوند، چرا که احساس می کنند گویی با گوینده نقطه ی مشترکی دارند. ضبط و انتشار یک پادکست مناسب می تواند در ایجاد اعتماد و وفاداری مخاطبین تا میزان زیادی کمک کننده باشد.
۴- ساخت پادکست ها بسیار آسان و کم هزینه می باشد.
یکی از نکات مهمی که پادکست ها را برای کسب و کارهای کوچک و تازه تاسیس جذاب می سازد سهولت بالا در ساخت آن می باشد. برای ساخت پادکست مراحل زیادی وجود ندارد و تجهیزات مورد نیاز پادکست ها اغلب قیمت مناسبی دارند که به راحتی نیز در دسترس همه افراد هستند. برای ساخت یک پادکست مناسب تنها به یک هدفون و میکروفون خوب نیاز دارید. این دو تجهیزات مورد نیاز برای ساخت پادکست می باشد. البته اگر خواسته باشید که جلوه های بیشتری به پادکست خود بدهید می توانید از نرم افزارهای رایگان ویرایش صدا نیز بهره ببرید.
چالش برانگیزترین بخش ایجاد پادکست، یافتن بهترین مکان برای انتشار آن به منظور نمایش بیشتر و یافتن جامعه مخاطب بزرگتر می باشد. برای این منظور بهتر است پادکست خود را در کانال های ارتباطی متعدد منتشر سازید.
۵- پادکست ها به طرز فوق العاده ای جذاب هستند.
مشتریان امروزی با پدیده سرریز اطلاعاتی کاملا آشنایی دارند. امروزه محتوای متنی در اینترنت اشباع شده است، بنابراین محتوای صوتی می تواند یک راه حل عالی برای ایجاد جذابیت محتوایی و کاهش یکنواختی اطلاعات باشد. پادکست ها به گویندگان این امکان را می دهد تا تبلیغات مرتبط با نام و برند تجاری شان را از طریقی تعاملی و بسیار جذاب تر به مخاطبین منتقل سازند.
نتایج نظرسنجی صورت گرفته در رابطه با مزایای پادکست ها نشان داد که حدود ۶۳ درصد از افراد محصولی را خریداری می کنند که معرفی جامع و کاملی در رابطه با آن دریافت کرده باشند. این نتایج نشان می دهد که پادکست ها از طریق افزایش معرفی محصول به سبک و سیاق جدید قادرند بر افزایش تصمیم خرید مشتریان تاثیرگذار باشند.
منبع: exactdrive